fbpx

Fikri Mülkiyet Politikası

Bu Fikri Mülkiyet Politikası en son 15 Eylül 2018 tarihinde güncellenmiştir.

MyEduco, dünyanın herhangi bir yerinde bulunan herkesin eğitim kursları oluşturup paylaşmasına imkan tanıyan bir teknoloji platformudur.

Pazar yeri modelimizde, yasal nedenlerden ötürü kursları incelemiyor veya düzenlemiyoruz ve kurs içeriğinin yasal olup olmadığına karar verebilecek bir durumda değiliz. Bununla birlikte, MyEduco’ye kurs yükleyen eğitmenlerin üçüncü taraflara ait fikri mülkiyet haklarına saygı göstermeleri bizim için önemlidir. Eğitmenler/Eğitim kurumları pazar yerimize kurs yüklerken, kurslarındaki tüm içeriği kullanma yetkisine veya hakkına sahip olduklarına dair bir beyanatta bulunuyorlar.

Bu tür hakların platformumuzda veya platformumuz aracılığıyla ihlal edilmesine asla tolerans göstermiyoruz.

Bu Politika, MyEduco platformunda yer alan kurslarla ilgili olarak içerik sahiplerinden telif hakkı ihlali veya ticari marka sahiplerinden ticari marka ihlali bildirimleri aldığımız zaman neler yaptığımızı ortaya koyar. Politika ayrıca, MyEduco platformundaki eğitmen/eğitim kurumları kurslarının ilgili eğitmen/ eğitim kurumunda önceden izni alınmaksızın üçüncü

Üçüncü Taraf Telif Hakkı İhlal Bildirimleri

MyEduco’nin konuyla ilgili politikası, orijinal içerik sahibinden bir telif hakkı ihlal bildirimi geldiği takdirde söz konusu kursu hizmetimizden çıkarmaktır. Politikamız ayrıca, bu tür hakları birkaç defa ihlal etmiş bir eğitmenin (kendisi hakkında MyEduco’ye ikiden fazla geçerli ihlal bildirimi yapılmış bir eğitmen) tüm kurslarının platformumuzdan çıkarılmasını da öngörür. Bir eğitmenin hesabını, başkalarının telif haklarını ihlal eden içerik yüklemesi dahil çeşitli nedenlerle ve herhangi bir zamanda iptal etme hakkımızı saklı tutarız.

Bildirimde Bulunma

MyEduco pazar alanında bulunan bir kurs hakkında ihlal bildiriminde bulunmak istiyorsanız ve kursun ihlal ettiğini düşündüğünüz içerik haklarının sahibi veya sahibinin yetkili temsilcisiyseniz, en etkili bildirimde bulunma yolu olarak bu MyEduco info’ya yazılı bildirimde bulunabilirsiniz.

Bir telif hakkı ihlal bildiriminde bulunmadan önce bazı önemli hususları hatırlamanızda fayda var:

 1. Telif hakkı sahibi veya onun yetkili temsilcisi tarafından iletilmemiş bir telif hakkı ihlal iddiasını işleme alamıyoruz. Zira, hakkında ihlal bildiriminde bulunulan kursu yayınlayan eğitmenin bu içeriği kullanmak için içerik sahibinden gerekli izni alıp almadığını bilmemiz mümkün değil. Bu nedenle, telif hakkı sahibi olduğunuzu veya telif hakkı sahibini (telif hakkı sahibinin bir kuruluş olduğu durumlar da dahil) temsile yetkili olduğunuzu teyit etmek amacıyla sizden bir elektronik imza göndermenizi isteyeceğiz.
 2. Telif hakkı ihlal talebinizi işleme koyabilmemiz için bununla ilgili iddianızın yeterince desteklenmesi gerekiyor. Bir başka ifadeyle:
 • Adınız/soyadınız, e-posta adresiniz, açık adresiniz ve (isteğe bağlı olarak) telefon numaranız dahil olmak üzere, sizinle irtibat kurabileceğimiz bilgileri bize sağlamalısınız.
 • Bir kuruluş adına bildirimde bulunuyorsanız ilgili kuruluşun adını ve kuruluşla olan ilişkinizi de belirtiniz.
 • Telif hakkına konu orijinal materyali veya bildiriminizde bu türde birkaç materyalden bahsediyorsanız bunların yeterince anlaşılmasını sağlayacak bir listesini doğru bir şekilde tanımlayınız;
 • Telif haklarınızı ihlal ettiğini belirttiğiniz kurs veya kursların MyEduco sitesindeki yerini bulabilmemiz için yeterli bilgiyi verin (web sitesindeki kurs ile eğitmenin adı);
 • Şu ifadeleri içeren bir beyanı da bildiriminize ekleyin:

“Bu şikayetim de verdiğim bilgilerin doğru olduğunu, söz konusu içeriğin telif hakkı sahibi olduğumu veya telif hakkı sahibinin adına hareket etmeye yetkili olduğumu ve şikayete konu içeriğin telif hakkı sahibi, temsilcisi veya kanunun izin vermediği biçimde kullanıldığını, yalan beyanda bulunmama kanunları altında iş burada yeminen beyan ederim.”

 1. Bilerek yanlış veya yanıltıcı bir hak ihlali iddiasında bulunmak kanunen suçtur ve bu nedenle sorumlu tutulabilir ve tazminat ödemek zorunda kalabilirsiniz.

MyEduco, kanuna aykırı biçimde hak ihlali talebinde bulunanlardan tazminat talep etme hakkını saklı tutar.

 1. Telif haklarıyla korunmayan bazı içerik türleri mevcuttur. Telif hakkı kanunu kısa ifadeleri (şirket adları, kitap adları ve sloganlar gibi), soyut kavramları (süreçler, fikirler ve formüller gibi) veya bilgileri kapsamaz. Bir telif hakkı iddiasında bulunmadan önce, kursta kopyalanan içeriğin gerçekten telif hakkı yasalarıyla korunduğundan emin olun. Bir ticari marka ihlali bildirmek istiyorsanız buradaki adımları uygulayın.
 2. Materyalinizin kursta kullanılmasının “adil kullanım” olup olmadığını belirleyin.

Telif hakkı kanunu, telif hakkına tabi içeriğin kamu yararına olacak şekilde bazı biçimlerde kullanılabileceğine dair bir “adil kullanım” istisnası içerir. Adil kullanım, eleştiri, yorum, haber paylaşımı ve araştırma gibi şeyleri kapsar. Materyalinizin kullanılmasının adil kullanım kapsamına girip girmediğine karar verirken şunlara bakmanız gerekir:

 • Kullanım amacı (kursun ücretli veya ücretsiz olması, kursun sizin materyalinizi eleştirmesi, taklit etmesi veya dönüştürmesi gibi)
 • Kullanılan telif hakkına tabi işin türü (işinizin olgusal veya kreatif nitelikte olup olmadığı)
 • Kullanılan kısım (kursun materyalinizin küçük ve gerekli kısımlarını mı yoksa büyük bir kısmını mı kullandığı)
 • Bu kullanımın materyaliniz açısından pazardaki etkisi (potansiyel müşterilerin materyaliniz yerine o kursu satın alma ihtimali)

Bir telif hakkı iddiasında bulunmadan önce, kursta kullanılan içerik kopyasının “adil kullanım” kapsamına girmeyeceğinden emin olun.

Karşı Bildirim

Geçerli bir telif hakkı ihlal bildirimi aldığımız takdirde bu bildirimin bir kopyasını,

 • Kurs hakkında bir telif hakkı ihlal iddiasında bulunulduğuna,
 • Kursu MyEduco platformundan kaldıracağımıza dair bir bildirimle birlikte, şikayette bulunduğunuz kursu yükleyen eğitmene/eğitim şirketine göndereceğiz. Ayrıca, eğitmenin doldurup bir karşı bildirim olarak bize gönderebileceği bir form da iliştireceğiz. Bir eğitmen/ eğitim şirketi olarak, kursunuz hakkında telif hakkı ihlali iddiasında bulunulmuş ve kursunuz MyEduco platformundan kaldırılmışsa ve bunun yanlış bir karar olduğuna inanıyorsanız veya söz konusu içeriğin sahibinden bu içeriği kursunuzda kullanma konusunda izin almışsanız, bize bir karşı bildirim gönderebilirsiniz.

Bize bir karşı bildirim göndermenin en uygun yolu   MyEduco yetkili temsilcisine göndermektir.

Daha etkin bir iletişim için karşı bildirim yazılı olmalı ve şu bilgileri içermelidir:

 • Islak veya elektronik imzanız,
 • Adınız, adresiniz ve e-posta adresiniz veya telefon numaranız,
 • Platformdan çıkarılan kursun adı ve çıkarılmadan önce bulunduğu son konum
 • Materyalin yanlışlık veya yanlış tanıtılma sonucu devre dışı bırakıldığını veya platformdan çıkarıldığını düşündüğünüze dair, yalan beyanda bulunmama yasasına tabi olarak vereceğiniz bir ifade ve;
 • MyEduco’nun adınızı ve iletişim bilgilerinizi hak talebinde bulunan tarafla paylaşabileceğini,
 • Karşı tarafın veya temsilcisinin açabileceği davalarla ilgili tebligatları alacağınızı,
 • herkesin bulunduğu ülke mahkemesinin yargı yetkisini kabul ettiğinizi belirten bir beyan etmiş olursunuz.
 • Bilerek yanlış veya yanıltıcı bir karşı bildirimde  zarardan sorumlu tutulabilir  ve   tazminat ödemek zorunda kalabilirsiniz.

MyEduco, telif hakkı gerçekten ihlal edilen bir materyal aleyhine veya kanuna aykırı biçimde karşı bildirimde bulunanlardan tazminat talep etme hakkını saklı tutar.

Eğitmenlerin, İçeriklerine Ait Telif Haklarının Başka Platformlarda İhlal Edildiğini Bildirmesi

Kurslarınızı MyEduco pazar yerine yüklediğiniz ve yayınladığınız zaman bu kursların izniniz olmadan başka platformlarda yayınlanmasını istemeyeceğinizi biliyoruz.

Bazı ülkeler telif hakları konusunda farklı bir yaklaşım izlediklerinden, ihlalde bulunan tarafın veya içeriği barındıran sitenin göndereceğimiz tebligatlara uyacaklarını ve söz konusu içeriği platformlarından kaldıracaklarını garanti edemeyiz.

Üçüncü Taraflara Ait Ticari Marka Haklarının İhlal Edildiği Bildirimleri

MyEduco politikası, üçüncü tarafa ait bir ticari marka hakkını ihlal ettiği bildirilen kursların hizmetimizden çıkarılmasını öngörür. Bir eğitmenin hesabını, başkalarının ticari marka haklarını ihlal eden içerik yüklemesi dahil çeşitli nedenlerle ve herhangi bir zamanda iptal etme hakkımızı saklı tutarız.

Ticari Marka Hakkı İhlallerinin Bildirilmesi

Bir ticari marka hakkı ihlalini bize bildirmenin en kolay ve hızlı yolu, aşağıdaki bilgileri içeren bir bildirimi Yetkili Temsilcimize göndermektir. Bildiriminizin bir kopyasının, hakkında şikayette bulunduğunuz içeriği yükleyen tarafa da gönderileceğini hatırlatmak isteriz. Bir ticari marka hakkı ihlal bildiriminde bulunmadan önce bazı önemli hususları hatırlamanızda fayda var:

 1. Ticari marka hakkı ihlal talebinizi işleme koyabilmemiz için bununla ilgili iddianızın yeterince desteklenmesi gerekiyor.

Bunun için de bize göndereceğiniz bildirimde şu bilgilerin mutlaka bulunması gerekiyor:

 • Tüm iletişim bilgileriniz (adınız/soyadınız, yazışma adresiniz ve e-posta adresiniz veya telefon numaranız).
 • Ticari marka hakkı ihlal talebinizle ilgili birkaç anahtar sözcük, sembol vs.
 • Varsa kayıt numarası dahil olmak üzere, ticari marka hakkı iddianızın temeli (ulusal kayıt veya ülke kaydı gibi).
 • Ticari marka hakkı iddia ettiğiniz ülke veya yargı alanı.
 • Hak iddia ettiğiniz mal ve/veya hizmet kategorisi.
 • Ticari marka haklarınızın ihlal edildiğini düşündüğünüz materyali MyEduco’de bulabilmemizi sağlamaya yetecek kadar bilgi (ihlale yol açtığı iddia edilen içeriğin web adresleri).
 • Bu içeriğin ticari markanızı nasıl ihlal ettiğine ilişkin bir açıklama.
 • Hak sahibi değilseniz hak sahibiyle olan ilişkinize dair bir açıklama.
 • Şu beyan:
 • “Yukarıda bahsi geçen ticari markanın şikayete konu şekilde kullanılmasına ticari marka sahibinin, yetkili temsilcisinin veya kanunun izin vermediğine iyi niyetli olarak inanıyorum.”
  • Şu beyan:
 • “Bu bildirimde yer alan bilgilerin doğru olduğunu ve yalan beyanın cezalandırılacağını kabul ederek, ihlal iddiasına konu olan ticari markanın sahibi veya sahibi adına hareket etmeye yetkili kişi olduğumu beyan ederim.”
  • Elektronik imzanız (“/imza/” ve ardından adınız, “/imza/ isim”) veya ıslak imzanız.
 1. Yanlış veya yanıltıcı bir hak ihlali iddiasında bulunmak suçtur ve bundan sorumlu tutulabilirsiniz.
  • MyEduco, yanlış veya yanıltıcı bir ticari marka hak ihlali bildiriminde bulunan bir üçüncü taraftan tazminat talep etme hakkını saklı tutar.
 2. Ticari markanızın kursta kullanılmasının “adil kullanım” olup olmadığını belirleyin.

Ticari marka kanunu, tüketicilerin yanıltılmasını önlemek amacıyla, bir marka veya ismin ürün ve hizmet satışında kullanılmasını koruma altına alır. Pek çok ülkedeki kanunlar, ticari markalı ürün veya hizmete bilgi amaçlı atıfta bulunulması veya o marka hakkında eleştiri veya yorum yapılabilmesi amacıyla üçüncü tarafların bu ticari marka adlarını kullanabilmelerine imkan tanıyan bir “adil kullanım” istisnası içerir. Başkalarının, kursu sizin şirketiniz veya markanız oluşturmuş ya da ona sponsor olmuş gibi bir yanılgıya düşme ihtimalinin olup olmadığını düşünün. Bir ticari marka hak ihlali talebi göndermeden önce, ticari markanızın kursta kullanılmasının adil kullanım kapsamında olmadığından emin olun.

Yetkili Temsilcinin İletişim Bilgileri

İhlal bildirimlerinden sorumlu MyEduco Yetkili Temsilcisine şu yollarla ulaşabilirsiniz:

 • Telif hakkı ihlal bildirimi yazılı olarak (sadece telif hakkı ihlal bildirimleri için) E-posta aracılığıyla info@myeduco.com,
 • Posta aracılığıyla: MyEduco Center, adresine gönderebilirsiniz.

 

X